Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
  Visa endast varor på valt språk

Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 315  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Anna von Schewen, stol, Twist
Anna von Schewen, stol, Twist. Stol, Twist, formgiven 2008 av Anna von Schewen för Gärsnäs. Tillverkad i svartbetsad ask. Bredd 40 cm, djup 51,4 cm, höjd 80 cm, sitthöjd 45 cm. Detta föremål ingår som en central del i temat ”In Real Life” skapat av curator Form Us With Love i samband med Swedish Design Goes Milan 2014. Kring... Varunr: 3367390 SEK 3 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-23 19:30:00 SEK 500
Inga Sempé, stol, Österlen
Inga Sempé, stol, Österlen. Stol, Österlen, formgiven av Inga Sempé för Gärsnäs. Tillverkad i svartbetsad ask med sits i askfanér. Höjd 83 cm, bredd 43 cm, djup 49 cm, sitthöjd 46 cm. Detta föremål ingår som en central del i temat ”In Real Life” skapat av curator Form Us With Love i samband med Swedish Design Goes Milan ... Varunr: 3367399 SEK 4 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-23 20:18:00 SEK 850
Handknuten äkta matta, Tabriz, 290x190 cm
Handknuten äkta matta, Tabriz, 290x190 cm. Handknuten äkta matta, Tabriz, infärgad, 290x190 cm. Ull på bomullsvarp. Dessa mattor tillverkas i Tabriz som ligger i Azerbajdzjan-provinsen i nordvästra Iran. I dessa trakter tillverkas mattor i olika kvaliteter och mönster, ofta bestående av en mittmedaljong omgiven av stiliserade växter. Ett... Varunr: 3375249

SEK 13 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-24 19:30:00 SEK 1 050
Lady Benten, Hello Pure, Matservis för 8 personer, 32 delar
Lady Benten, Hello Pure, Matservis för 8 personer, 32 delar. Lady Benten, "Hello Pure", Matservis för 8 personer, 32 delar av stengods bestående av 8 flata tallrikar Ø 30 cm, 8 assietter Ø 21,5 cm, 8 skålar Ø 20 cm och 8 koppar 40 cl. I originalförpackningar, samlat i 2 kartonger, mått: 38x35x35 cm vardera. Varunr: 3359750

SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-26 20:15:00 SEK 475
Handknuten äkta matta, Tabriz, 310x205 cm
Handknuten äkta matta, Tabriz, 310x205 cm. Handknuten äkta matta, Tabriz, 310x205 cm. Ull på bomullsvarp. Dessa mattor tillverkas i Tabriz som ligger i Azerbajdzjan-provinsen i nordvästra Iran. I dessa trakter tillverkas mattor i olika kvaliteter och mönster, ofta bestående av en mittmedaljong omgiven av stiliserade växter. Ett annat ... Varunr: 3375253

SEK 13 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-25 20:20:00 SEK 1 200
David Hamilton, offsetlitografi, ur Portfolio 2
David Hamilton, offsetlitografi, ur Portfolio 2. David Hamilton f.1933, offsettryck ur Portfolio 2. Tryckt 1980. Signerad i tryck. Mått: 40x29 cm. Ej ramad. Varunr: 3371447 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-28 20:00:00 SEK 325
Nina Thalinson, SMD, Urban Garden Box
Nina Thalinson, SMD, Urban Garden Box. Balkonglåda "Urban Garden Box" med spaljé, formgiven av Nina Thalinson. I vitlackerad metall med spaljé i vitt rep. Justerbar i bredd för att passa exempelvis balkong. Tillverkad för SMD. Bredd 60-100 cm, djup 30 cm, höjd 150 cm. Oanvänd i emballage. Nyproducerade varor värderas efter ... Varunr: 3386728

SEK 2 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-28 19:00:00 SEK 325
Alexander Lervik, bordsuppsats, Servitören
Alexander Lervik, bordsuppsats, Servitören. Bordsuppsats, Servitören, formgiven av Alexander Lervik för Tingest. Tillverkad i svartlackerad plåt. Max bredd 33,4 cm, diameter fot 18,5 cm, höjd 28 cm. Detta föremål ingår som en central del i temat ”In Real Life” skapat av curator Form Us With Love i samband med Swedish Design Goes Milan ... Varunr: 3370345 SEK 1 600 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-23 21:36:00 SEK 800
Jan Ekström, Conform, fåtöljer Gyro, skinn, 2 st
Jan Ekström, Conform, fåtöljer Gyro, skinn, 2 st. Fåtöljer Conform, 2 st, formgivna av Jan Ekström. Stomme i metall med klädsel i skinn. 2000-tal. H: 85 cm. B: 75 cm. Visst bruksslitage. (2) br>Denna vara tillhör en temaauktion med inventarier från Casino Cosmopol. Varunr: 3371975 SEK 2 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-28 20:30:00 SEK 350
Kompass herrur, Nautilus Rose Gold, svart/svart
Kompass herrur, Nautilus Rose Gold, svart/svart. Nautilus från Kompass, herrarmbandsur, svart urtavla, 18 karats roséguldspläterad boett. Japanskt urverk med datumvisning, Kompass P3114Q, Japan Quartz (Seiko). Krokodilmönstrat armband i svart italienskt läder med insida av mocka. Laseretsad bakboett. Både tidsindexering och visare är täckta av ... Varunr: 3383598

SEK 6 600 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-26 14:47:00 SEK 350
Statyett, Luba, Kongo
Statyett, Luba, Kongo. Statyett, Luba, Kongo, skuren i trä. Höjd 17 cm. Denna vara tillhör en temaauktion med Etnografika. Varunr: 3381822 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-25 19:40:00 SEK 725
Sven Hedin (bus)
Sven Hedin (bus). Sven Hedin, 1865-1952, teckning på papper. Studie. 32x22 cm. Signerad samt daterad 1907. Ramad. Något gulnad. Varunr: 3385261 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-29 19:46:00 SEK 325
Vit markis 5 meter, helslutet aluminiumhölje, motor samt fjärrkontroll, galvaniserade beslag och rostfria bultar
Vit markis 5 meter, helslutet aluminiumhölje, motor samt fjärrkontroll, galvaniserade beslag och rostfria bultar. Vit markis i helslutet aluminiumhölje med motor samt tillhörande fjärrkontroll. 5 meter bred med 3 meters utfall. Monterad med kraftig ytbehandlad, vattenavvisande polyesterduk, 300 gram/m2, i vitt. Galvaniserade beslag och rostfria bultar. Markisen kan styras via fjärrkontrollen eller manuellt. ... Varunr: 3328904

SEK 17 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-27 20:00:00 SEK 325
Handknuten äkta matta, Mashad, signerad, 375x300 cm
Handknuten äkta matta, Mashad, signerad, 375x300 cm. Handknuten äkta matta, Mashad, signerad, 375x300 cm. Ull på bomullsvarp. Mashad ligger i nordöstra Iran. Ofta knyts Mashad-mattor med en harmonisk central medaljong och stora hörnmotiv, och bottnen är översållad med färgglada blommor, buketter och blad. Färgerna är oftast olika nyanser av rött, ... Varunr: 3381420

SEK 14 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-29 19:30:00 SEK 375
The Relief Group, servis, Blond stripe (24)
The Relief Group, servis, Blond stripe (24). 24 delar matservis, Blond stripe, formgiven av The Relief Group för Design House Stockholm. 8 st mattallrik 28 cm, 8 st salladstallrik 22 cm, 8 st kopp med fat. Använd vid tre middagar under mässan. Detta föremål ingår som en central del i temat ”In Real Life” skapat av curator Form Us With Love... Varunr: 3370337 SEK 3 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-23 21:30:00 SEK 1 100
Kompass damur, Nautilus Rose Gold, silver/svart
Kompass damur, Nautilus Rose Gold, silver/svart. Nautilus från Kompass Stockholm, damarmbandsur, silverfärgad urtavla, 18 karats roséguldspläterad boett. Japanskt urverk med datumvisning, Kompass P3117Q, Japan Quartz (Seiko). Krokodilmönstrat armband i svart italienskt läder med insida av mocka. Laseretsad bakboett. Både tidsindexering och ... Varunr: 3365923

SEK 6 600 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-23 20:11:00 SEK 550
Matta, Patchwork kelim, 295x225 cm
Matta, Patchwork kelim, 295x225 cm. Persisk handsydd matta, Patchwork kelim, 295x225 cm. Sammanfogade delar av äldre, flatvävda kelimmattor.Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat försäljningspris, eller det pris varan skulle kosta i butik. Läs ... Varunr: 3377546

SEK 12 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-24 18:45:00 SEK 750
Tyg, Stig Lindberg, Herbarium, vit, 10 m
Tyg, Stig Lindberg, Herbarium, vit, 10 m. Tyg, Stig Lindberg, Herbarium, vit, 10 m, Bomull/lin, bredd 152 cm, andrasortering. Stig Lindberg (1916-1982) föddes i Umeå och började sin bana på Gustavbergs porslinsfabrik 1937. 10 år senare inleddes samarbetet med NK:s Textilkammare och detta resulterade i ett antal tygtryck som visades på... Varunr: 3386552

SEK 4 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-24 19:05:00 SEK 550
Charles & Ray Eames, Vitra, kontorsstol, Soft Pad EA-219, High Back
Charles & Ray Eames, Vitra, kontorsstol, Soft Pad EA-219, High Back . Charles & Ray Eames, kontorsstol EA219 Softpad, High back, med stomme i aluminium. Klädsel skinn, färg 'Snow'. Central fempassfot på hjul med snurrfunktion. Höj- och sänkbar samt vippvinktion. Bredd 58 cm, djup 60 cm. Formgiven 1969, tillverkad för Vitra. Framstår med visst slitage. Nyproducerade... Varunr: 3384711

SEK 30 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-23 20:25:00 SEK 7 600
Antonio Citterio, Flos, skrivbordslampa 'Kelvin Led'
Antonio Citterio, Flos, skrivbordslampa 'Kelvin Led'. Antonio Citterio, skrivbordslampa "Kelvin Led", i vit metall och plast . Längd ca 100 cm, storlek huvud 10x10 cm. Formgiven 2009, tillverkad för Flos. Oanvänd i kartong. OBS! Modellbild. Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision ... Varunr: 3386105

SEK 3 200 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-28 20:20:00 SEK 475
Ernesto Gismondi, Artemide, taklampa, NUR /1618
Ernesto Gismondi, Artemide, taklampa, NUR /1618. Taklampa, modell NUR Suspension /1618 . Formgiven av Ernesto Gismondi, 2003 för Artemide. I grålackarat aluminium, färg: Vern. D. 55 cm. Obs! Vinsingsbild. I orginalkartong. Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar ... Varunr: 3384730

SEK 3 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-24 20:43:00 SEK 375
Uno Vallman, målning (bus)
Uno Vallman, målning (bus). Uno Vallman, målning (bus). Olja på pannå. Signerad och daterad 1955. Ramad. Dagermått 34 x 26 cm. Varunr: 3384629 SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-24 20:59:00 SEK 350
Royal Copenhagen, Blå blomst, servisdelar (26)
Royal Copenhagen, Blå blomst, servisdelar (26). Royal Copenhagen, servisdelar 'Blå Blomst', tidigt 1900-tal. Första samt andra sortering förekommer. Servis bestående utav: 4st kaffekoppar, 2 st tekoppar, 4st kaffeassietter, ett par mindre uppläggningsfat, skål med lock, grytunderlägg, skål, terrin, vas, 1 mindre skål, 2 stycken små vaser samt ... Varunr: 3372679 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-23 20:53:00 SEK 1 150
Form Us With Love, bordslampa, Plug Lamp
Form Us With Love, bordslampa, Plug Lamp. Bordslampa, Plug Lamp, formgiven av Form Us With Love för Ateljé Lyktan. Tillverkad i svartlackerad aluminium med kupa av opalglas. Dimbar, med jordad stickpropp och uttag. Designtrion Form Us With Love står bakom denna användbara lampa från Ateljé Lyktan. Trion ville skapa en lampa med den ... Varunr: 3369528

SEK 1 900 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-23 20:26:00 SEK 875
Form Us With Love, pendellampor, Ogle (3)
Form Us With Love, pendellampor, Ogle (3). Tre pendellampor, Ogle, formgiven av Form Us With Love för Atelje Lyktan. Tillverkad i svartlackerad polykarbonat, reflektor i vitlackerad aluminium. Diameter 15 cm, höjd 16,5 cm med 2 meter kabel. (3) Form Us With Love är designtrion som ligger bakom Ateljé Lyktans LED-armatur. Formmässigt har ... Varunr: 3370269

SEK 6 600 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-23 19:54:00 SEK 2 700
Trattgrammofon, replika
Trattgrammofon, replika. Trattgrammofon, replika. His masters voice. 1900-talets slut. Utförd i trä och metall. Skiva medföljer. Total höjd 66 cm. Basens största bredd 37 cm. Mindre slitage. Varunr: 3386060 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-29 20:36:00 SEK 325
Hay, ett par kuddar (2)
Hay, ett par kuddar (2). Hay, ett par dunfyllda kuddar, kanalsydda sömmar, avtagbar klädsel. Mått 60x60 cm. Smärre bruksspår. Varunr: 3387825 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-30 19:56:00 SEK 300
Christina Nordlind Hejdenberg, textil, Far Out Lace, Number One, 6 m
Christina Nordlind Hejdenberg, textil, Far Out Lace, Number One, 6 m. Halvtransparent textil för gardin eller rumsavdelare, Far Out Lace, Number One, formgiven av Christina Nordlind Hejdenberg, tillverkad i begränsad upplaga av Fibers & Friends. Semitransparent textil i jaquard varptrikå, 100% polyester. Bredd 310 cm, rapportlängd 3 m, totallängd 6 m. Brandtestad ... Varunr: 3364452

SEK 6 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-23 18:17:00 SEK 1 750
Luceplan, Trama D14, taklampa
Luceplan, Trama D14, taklampa. Luceplan. Taklampa, modell Trama D14, monterad med hiss skärm av plast, som kan justeras i höjden från 80 cm till 170 cm med hjälp av lod-hissmekanism. Ø. 64 cm. I org. emballage.Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar ... Varunr: 3387425

SEK 3 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-29 19:47:00 SEK 300
Delar till modelljärnväg, bl.a. Märklin och Fleischmann
Delar till modelljärnväg, bl.a. Märklin och Fleischmann. Delar till modelljärnväg bestående av: Fleischmann, lok 1351 i kartong. Fleischmann, lok 1306, smärre slitage. Tågvagnar i litograferad plåt, Touropa. 5 st personvagnar samt ånglok, Märklin. Rälssegment. 2 st transportvagnar, bl.a. Shell. Varunr: 3386512 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-29 18:17:00 SEK 350
<<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 315  >>