Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
  Visa endast varor på valt språk

Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 364  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Johanson Design, stolar, 6 st, 'Speed'
Johanson Design, stolar, 6 st, 'Speed'. 6 st stolar, modell Speed. Framställda av Johanson Design. Stapelbara. Mått: 81x54x46cm. Visningsexemplar. (6)Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat försäljningspris, eller det pris varan skulle kosta i butik. ... Varunr: 3384675

SEK 8 400 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-22 20:38:00 SEK 300
Poul Kjærholm, fåtöljer PK-22, svart läder
Poul Kjærholm, fåtöljer PK-22, svart läder. Fåtöljer PK22, formgivna av Poul Kjærholm, formgivningsår 1955. Ställning i mattförkromat fjäderstål, monterat med klädsel i svart läder. Tillverkade för Fritz Hansen. Etikettmärkta. Minimalt slitage. (2) Varunr: 3361543 SEK 38 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-24 20:51:00 SEK 28 000
John Johnson, målning (bus)
John Johnson, målning (bus). John Johnsson, målning (bus). Olja på pannå. Signerad, ramad. Dagermått 69 x 52 cm. Varunr: 3384067 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-24 20:32:00 SEK 300
Mask, Ngbaka, Ubangiprovinsen, Kongo
Mask, Ngbaka, Ubangiprovinsen, Kongo. Mask, Ngbaka, Ubangiprovinsen, Kongo. Skuren i trä samt dekorerad med kalk och svärta. Höjd 35 cm. Smärre torrspricka.Denna vara tillhör en temaauktion med Etnografika. Varunr: 3373521 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-18 19:15:00 SEK 325
Harry Wichmann, målning (bus)
Harry Wichmann, målning (bus). Harry Wichmann, målning, olja på duk (bus) Signerad och daterad 61. Dagermått 64 x 40 cm. Varunr: 3384075 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-24 20:24:00 SEK 300
Mask, Nzaakara, Ubangiprovinsen, Kongo
Mask, Nzaakara, Ubangiprovinsen, Kongo. Mask, Nzaakara, Ubangiprovinsen, Kongo. Skuren i trä samt dekorerad med skuret tandgarnetyr och svärta. Höjd 28 cm. Denna vara tillhör en temaauktion med Etnografika. Varunr: 3373517 SEK 10 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-18 19:20:00 SEK 775
Davide Armando, offsetfotografi, ur Private collection
Davide Armando, offsetfotografi, ur Private collection. Davide Armando, offsetfotografi, ur mappen Private collection, 2000. Mått: 42x29 cm, ej ramad. Mappen är baserad på Armandos bok 'Bodybuilder'. Varunr: 3371452 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-24 19:56:00 SEK 300
Tanja Babic, Gul nyans 70x101 cm
Tanja Babic, Gul nyans 70x101 cm. Tanja Babic, född 1978, Serbien. Utan titel, blandtekni på papper, 70x101 cm. Signerad Tanja Ba samt daterad -13. Ej ramad. Tanja Babic utexaminerades från Konstnärliga fakulteten på universitet i Belgrad 2003, och har även avslutat masterstudier på samma universitet 2006. Tanja är medlem i ... Varunr: 3376344 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-18 20:15:00 SEK 550
Børge Mogensen, stol J49
Børge Mogensen, stol J49. Pinnstol J49, formgiven av Børge Mogensen. Svartlackerad. Tillverkad vid Fredercia Furniture. Visningsexemplar. Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat försäljningspris, eller det pris varan skulle kosta i ... Varunr: 3384726

SEK 1 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-21 20:49:00 SEK 300
Antonio Citterio, B&B Italia, stolar Apta, 2 st
Antonio Citterio, B&B Italia, stolar Apta, 2 st. Antonio Citterio, B&B Italia, stolar Apta, 2 st i trä och nätrygg. Visningsexemplar. (2) Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat försäljningspris, eller det pris varan skulle kosta i butik. Läs mer här. Varunr: 3384734

SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-21 20:44:00 SEK 300
Johannes Ravn, litografier (2) (bus)
Johannes Ravn, litografier (2) (bus). Johannes Ravn, litografier, 2 stycken (bus). Signerade och numrerade i blyerts (85/380 båda två)Ramade och glasade. Tryckytornas mått 47,5 x 33,5 cm. Varunr: 3377268 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-18 20:35:00 SEK 325
Jasper Morrisson, Magis, stolar Air chair, 2 st
Jasper Morrisson, Magis, stolar Air chair, 2 st. Stolar Air Chair, 2 st, Jasper Morrison, formgivna 1998, i formstöpt polypropylen. Staplingsbara. Tillverkade för Magis. Höjd 76 cm. Framstår med visst slitage. (2) Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat ... Varunr: 3384679

SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-21 19:35:00 SEK 300
Mask, Bwa, Ituriprovinsen, Kongo
Mask, Bwa, Ituriprovinsen, Kongo. Mask, Bwa, Ituriprovinsen, Kongo. Skuren i trä, spår av kalk samt senare skägg i växtfiber. Höjd 20 cm exkl. skägg. Denna vara tillhör en temaauktion med Etnografika. Varunr: 3373526 SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-18 19:05:00 SEK 575
Handknuten äkta matta, Tabatabai, 407x300 cm
Handknuten äkta matta, Tabatabai, 407x300 cm. Handknuten äkta matta, Tabatabai, 407x300 cm. Ull på bomullsvarp. Denna matta är vävd av vävateljen "Tabatabai", en av de främsta mattillverkarna i staden Tabriz i nordvästra Persien under 1970-talet. Huvudfält med medaljongmönster med riklig dekor av växter i milda och polykroma färger. Dessa ... Varunr: 3375245

SEK 18 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-22 21:10:00 SEK 3 400
Victor Vasarely, litografi (bus)
Victor Vasarely, litografi (bus). Victor Vasarely f. 1908-1997, Frankrike. Optisk komposition, färglitografi. Signerad samt numrerad 138/295. Bladmått 107x74 cm. Ramad bakom glas. Glaset har spruckit i nedre vänstra hörnet. (bus) Varunr: 3378458 SEK 4 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-21 21:11:00 SEK 1 400
Kompass, Observator
Kompass, Observator. Kompass, Observator, Rotterdam. Torrkompass i koppar och mässing och glas. 1900-talets mitt. Diameter (med rörlig ytterdel) 28,5 cm, höjd 11 cm. Bruks och åldersrelaterat slitage. Denna vara tillhör temaauktion Nautica! Varunr: 3375002 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-24 20:21:00 SEK 375
Gruvlampa, Tyskland, pendel
Gruvlampa, Tyskland, pendel. Takarmatur, pendelmodlel, lackerat järn samt sladdupphängning. Tyskland, 1900-talets mitt. Höjd 40 cm, diameter 25 cm. Framstår med visst slitage. Varunr: 3377828 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-18 20:29:00 SEK 475
Gruvlampa, Tyskland, pendel
Gruvlampa, Tyskland, pendel. Takarmatur, pendelmodlel, lackerat järn samt sladdupphängning. Tyskland, 1900-talets mitt. Höjd 40 cm, diameter 25 cm. Framstår med visst slitage. Varunr: 3377829 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-18 20:49:00 SEK 425
Målning, korsfästelsescen, 1700-tal
Målning, korsfästelsescen, 1700-tal. Målning, korsfästelsescen med Maria och Maria Magdalena vid korset, 1700-tal. Målning på duk uppfodrad på pannå. Förmodligen är målningen något beskuren. Dagermått 50,5 x 37,5 cm. Ramad med ekram. Partiella färgbortfall (bl a vid INRI-lappen), gamla lagningar (vid Maria Magdalenas klädnad) samt ... Varunr: 3382319 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-23 17:26:00 SEK 350
Stig Lindberg, Gustavsbergs studio, unik vas (bus)
Stig Lindberg, Gustavsbergs studio, unik vas (bus). Stig Lindberg, vas i stengods, glaserad i brunsvarta toner, pressad reliefdekor. Höjd 35 cm, diameter 15,5 cm. Signerad med studiohand samt Stig L. Varunr: 3378648 SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-24 21:11:00 SEK 825
Matta, flatvävd, Harsin-Kelim, 235x115 cm
Matta, flatvävd, Harsin-Kelim, 235x115 cm. Matta, flatvävd, Harsin-kelim, 235x115 cm. Geometrisk dekor i polykrom färgskala. Byn Harsin i Kurdistan, söder om Azerbajdzjan, är ett aktivt vävericentrum av mattor. De väver mattor med geometriska mönster, romber, medaljonger och små utsmyckningar, men dessutom använder de kända mönster som ... Varunr: 3369834 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-23 19:39:00 SEK 300
Wilhelmiina Kosonen, ljudabsorbent, Gran RU
Wilhelmiina Kosonen, ljudabsorbent, Gran RU. Ljudabsorbent / aukustisk väggpanel, Gran RU, formgiven av Wilhelmiina Kosonen för Okko Design. Tillverkad i torvfibrer. Mått bredd 176 cm, höjd 234 cm, tjocklek 4,6 cm. Wilhelmiina Kosonen är en Helsingfors-baserad frilansande inredare. Hon är inspirerad av traditionella hantverk, konst, humor ... Varunr: 3369456

SEK 18 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-23 21:46:00 SEK 14 000
Nyström Persia, bord, From the Block, vit, 110 cm
Nyström Persia, bord, From the Block, vit, 110 cm. Bord, From the Block, formgivet av Nyström Persia för Ready-Made. Trebent cirkulärt bord tillverkat av borstad vitoljad ask och Carraramarmor. Ø 110cm höjd 45 cm. Modellbild visar Ø 80cm, höjd 40 cm. Nyström Persia är en designstudio som arbetar inom en rad olika designdiscipliner. Huvudområdena... Varunr: 3369387

SEK 21 700 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-23 19:12:00 SEK 15 000
Nyström Persia, bord, From the Block, svart, 110cm
Nyström Persia, bord, From the Block, svart, 110cm. Bord, From the Block, formgivet av Nyström Persia för Ready-Made. Trebent hexagonalt bord tillverkat av borstad svart ek och svart granit, Nero assoluto. Ø 110cm höjd 45 cm Nyström Persia är en designstudio som arbetar inom en rad olika designdiscipliner. Huvudområdena är interiör, arkitektur, ... Varunr: 3369386

SEK 23 300 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-23 21:35:00 SEK 16 500
Nilsson & Kallio, fåtölj, Göteborg
Nilsson & Kallio, fåtölj, Göteborg. Fåtölj, Göteborg, formgiven av Charlie Stybjörn Nilsson och Sami Kallio för IOU Design. Tillverkad i svensk kärnfuru. Kuddar medföljer. Mått 600 × 740 × 400 × 750 mm Göteborgsbaserade Charlie Styrbjörn Nilsson och Sami Kallio arbetar med praktiska processer där materialkännedom och ... Varunr: 3369284

SEK 4 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-23 20:33:00 SEK 850
Oscar Lind Modin, pendellampa, Solstice Medium
Oscar Lind Modin, pendellampa, Solstice Medium. Pendellampa, Solstice Medium, formgiven av Oscar Lind Modin. Prototyp. Tillverkad i aluminium. Diameter 30 cm. 3 meter textilsladd Oskar Lind Modin är utbildad vid Högskolan för design och konsthantverk, Göteborg och Österlenskolan för konst och design i Simrishamn. Bland hans kunder syns ... Varunr: 3368802 SEK 7 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-23 20:19:00 SEK 2 300
Pia Törnell, ljusstakar, Night light (5)
Pia Törnell, ljusstakar, Night light (5). Fem ljusstakar, Night Light, formgiven av Pia Törnell för Design House Stockholm. Tillverkad i svartlackerad aluminium. Höjd 14 cm. (5) Detta föremål ingår som en central del i temat ”In Real Life” skapat av curator Form Us With Love i samband med Swedish Design Goes Milan 2014. Kring det ... Varunr: 3370353 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-23 21:42:00 SEK 350
Pia Törnell, ljusstakar, Night light (5). Fem ljusstakar, Night Light, formgiven av Pia Törnell för Design House Stockholm. Tillverkad i svartlackerad aluminium. Höjd 14 cm. (5) Detta föremål ingår som en central del i temat ”In Real Life” skapat av curator Form Us With Love i samband med Swedish Design Goes Milan 2014. Kring det ... Varunr: 3370352 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-23 21:06:00 SEK 625
Pia Törnell, ljusstakar, Night light (3)
Pia Törnell, ljusstakar, Night light (3). Tre ljusstakar, Night Light, formgiven av Pia Törnell för Design House Stockholm. Tillverkad i svartlackerad aluminium. Höjd 14 cm. (3) Detta föremål ingår som en central del i temat ”In Real Life” skapat av curator Form Us With Love i samband med Swedish Design Goes Milan 2014. Kring det ... Varunr: 3370350 SEK 1 200 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-23 20:36:00 SEK 325
Pia Törnell, ljusstakar, Night light (3). Tre ljusstakar, Night Light, formgiven av Pia Törnell för Design House Stockholm. Tillverkad i svartlackerad aluminium. Höjd 14 cm. (3) Detta föremål ingår som en central del i temat ”In Real Life” skapat av curator Form Us With Love i samband med Swedish Design Goes Milan 2014. Kring det ... Varunr: 3370349 SEK 1 200 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-23 18:12:00 SEK 400
<<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 364  >>