Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling diverse glas bl.a. Holmegaard (10)
Samling diverse glas bl.a. Holmegaard (10) . Samling diverse glas, bl.a. Holmegaard, bestående af vaser i klart og farvet glas, H. 7 - 20 cm. Fremstår med brugsslitage samt en tyrkis skål fremstår med mindre kanthak (10) Varenr: 3376450 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2014 15:41:00 DKK 375
Tysk spisestel, tallerkner mv. (40)
Tysk spisestel, tallerkner mv. (40). Tysk spisestel med blomsterdekoration, tallerkner (Ø: 20-24 cm.). Fade/skåle, længde/diameter: 22-35 cm. (40) Varenr: 3128675 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 22-04-2014 19:15:00 DKK 300
Desire, Thule service (91)
Desire, Thule service (91) . Desire, Thule service af stentøj bestående af 14 middagstallerkner (lettere slitage), 14 grødtallerkner, 14 kagetallerkner, 14 par kopper samt 2 ekstra kopper, 2 flødekander, saucekande, 4 skåle, sukkerskål, 2 runde fade, 2 kvadratisk fade, 4 kuvertaskebægre, 2 askebægre. (91) Varenr: 3375142 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2014 15:13:00 DKK 850
Fade og dybe tallerkner (4)
Fade og dybe tallerkner (4) . To fade og to dybe tallerkner af fajance bla. fra Staffordshire. Fremstår med kraftige brugsspor. Ø. 23 - 35 cm. L. 29 cm. (4) Varenr: 3349700 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 22-04-2014 13:55:00 DKK 300
Varmetallerkner, jern (21)
Varmetallerkner, jern (21) . Varnetallerkner udført i jern. Mål: 21 x 30 cm. Fremstår med kraftig brugsspor. (21) Varenr: 3353262 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 22-04-2014 16:43:00 DKK 325
Suppeskåle, Bosphorus (2)
Suppeskåle, Bosphorus (2). Suppeskåle med låg af fajance. Ø 31-33 cm. Fremstår med skår og klinket - Bosphorus. Varenr: 3353344 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 18-04-2014 19:48:00 DKK 300
Edelstein, 'Rose' kaffe- og middagsservice (114)
Edelstein, 'Rose' kaffe- og middagsservice (114) . Edelstein, 'Rose' kaffe- og middagsservice bestående af 12 middagstallerkner, 11 frokosttallerkner, 12 grødtallerkner, 15 kagetallerkner, 12 par kaffekopper samt ekstra underkop, kaffekande, 2 fkødekander, 2 saucekander, 2 skåle, 2 sukkerskåle, 7 ovale fade, 13 kuvertaskebægre, 2 stager, ... Varenr: 3368219 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 22-04-2014 15:38:00 DKK 425
Par hurricane stager m.m. (4)
Par hurricane stager m.m. (4). Par hurricane stager m.m. af klart glas. H. 17-35 cm. (4) Varenr: 3374135 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2014 16:07:00 DKK 300
Kgl. porc - Kaffe- og middagsservice (73)
Kgl. porc - Kaffe- og middagsservice (73) . Kgl. porc - Kaffe- og middagsservice bestående af 2 kagetallerkner 1. sort., 22 par kaffekopper og 6 ekstra underkopper (1 kop med små skår under bund) kopper i 1. sort. og 20 underkopper i 1. sort., låg til tevarmer 1. sort., rundt fad 1. sort., retangulært fad 1. sort. (73) Varenr: 3374557 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 22-04-2014 15:11:00 DKK 350
Fajance fad, kinesisk stil
Fajance fad, kinesisk stil . Fajance fad i kinesisk stil L. 40 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor bla. enkelte mindre afslag. Varenr: 3375318 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 24-04-2014 17:30:00 DKK 300
Bing & Grøndahl - Sommerfugle terrin med tilhørende fad 2. sort.
Bing & Grøndahl - Sommerfugle terrin med tilhørende fad 2. sort. . Bing & Grøndahl - Sommerfugle terrin med tilhørende fad. Ø. 32 cm. 2. sort. Varenr: 3376297 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2014 16:55:00 DKK 1.100
Kgl. porc - Blå Blomst service (17)
Kgl. porc - Blå Blomst service (17) . Kgl. porc - Blå blomst service bestående af 2 skåle Ø. 22 cm., 2 runde kantet skåle, 2 bladformet fade, ottekantet fad, 2 saltkar, samt saltbøsse. 8 dele i 1. sort. og resten i 2. sort. (17) Varenr: 3376620 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2014 15:50:00 DKK 625
Bavaria kaffe- og middagsservice (78)
Bavaria kaffe- og middagsservice (78) . Bavaria kaffe- og middagsservice bestående af 11 middagstallerkner, 12 suppetallerkner Ø. 21,5 cm., 1 grødtallerken Ø. 19,5 cm., 12 kagetallerkner, 10 par kaffekopper samt 2 ekstra underkopper, kaffekande, flødekande, sauceskål, skål, rundt fad Ø. 27,5 cm., 3 runde fade Ø. 20,5 cm., 1 lysestage, ... Varenr: 3377075 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2014 15:52:00 DKK 325
Alborg glasværk : Fyldehund
Alborg glasværk : Fyldehund . Alborg glasværk : Fyldehund Alborg glasværk karafel af mundblæst glas i form af en "Fyldehund" med riflet bånd på siden: H. 18,5 L. 23 cm. Varenr: 3378396 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2014 15:35:00 DKK 425
Römerglas med farvet slebet cuppa (6)
Römerglas med farvet slebet cuppa (6). Römerglas med farvet slebet cuppa (1 glas med mindre skår) H. 20 cm. (6) Varenr: 3373188 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-04-2014 19:45:00 DKK 475
Kai Nielsen for Ipsens Enke Venus fra Kalipygos
Kai Nielsen for Ipsens Enke Venus fra Kalipygos . Kai Nielsen: Figur af grønglaseret lertøj i form af Venus fra Kalipygos. Stemplet Ipsens Enke, nr. 888. H. 20 cm. Fremstår med krakeleringer. Varenr: 3371183 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 22-04-2014 15:51:00 DKK 350
Bing & Grøndahl - Mågestel m/guld, middagsservice 1. sort. (41)
Bing & Grøndahl - Mågestel m/guld, middagsservice 1. sort. (41) . Bing & Grøndahl - Mågestel, middagsservice bestående af 12 middagstallerkner, 12 suppetallerkner, 12 frokosttallerkner, saucekande, terrin, skål, 2 ovale fade. 1. sort (41) Varenr: 3374882 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2014 15:57:00 DKK 2.600
Kgl. porc - 9 Musselmalet, riflet bouillonkopper med låg (17)
Kgl. porc - 9 Musselmalet, riflet bouillonkopper med låg (17) . Kgl. porc - 9 Musselmalet, riflet bouillonkopper med låg (dog mangler der ét låg) nr. 2199. - 3 kopper og 1 låg er i 2. sort. (17) Varenr: 3375223 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 22-04-2014 16:29:00 DKK 875
Kgl. porc - Knud Kyhn, bjørne (7)
Kgl. porc - Knud Kyhn, bjørne (7). Kgl. porc - Knud Kyhn, 7 brune bjørne hhv. 21432, 2 stk. 21433, 2 stk. 21434, 2 stk. 21435. 1. sort. (7) Varenr: 3375146 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2014 15:16:00 DKK 575
Royal Copenhagen, figurer (2)
Royal Copenhagen, figurer (2). Royal Copenhagen, to porcelænsfigurer, hunde, H. 5 -19 cm., nr. 856 og 3087, 1. sortering. (2) Varenr: 3372872 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 22-04-2014 14:03:00 DKK 975
Kgl. P. Musselmalet, halvblonde, seks cremekopper med låg (6)
Kgl. P. Musselmalet, halvblonde, seks cremekopper med låg (6) . Kgl. P. Musselmalet, halvblonde, seks cremekopper med låg nr. 743/44. 1. sort. (6) Varenr: 3373322 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-04-2014 20:15:00 DKK 850
Bing & Grøndahl - Mågestel m/guld kaffeservice 1 sort. (56)
Bing & Grøndahl - Mågestel m/guld kaffeservice 1 sort. (56) . Bíng & Grøndahl - Mågestel, kaffeservice bestående af 12 kagetallerkner, 12 kaffekopper, kaffekande, flødekande, sukkerskål, opsats, ovalt fad med gennembrudt fane, rundt fad, kvadratisk fad, 5 kuvertaskebægre, par stager, salt/peberbøsser (lille under den enes bund) , lille tanstikholder, ... Varenr: 3382292 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-04-2014 16:58:00 DKK 475
Dorte Visby, vaser, stentøj (2)
Dorte Visby, vaser, stentøj (2). Dorte Visby, vaser af stentøj, signeret i bund. H. 33 cm. (2) Varenr: 3379668 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-04-2014 14:31:00 DKK 325
Kgl., Wiinblad, figurer, vaser, fade m.m., porcelæn og stentøj (22)
Kgl., Wiinblad, figurer, vaser, fade m.m., porcelæn og stentøj (22). Kgl. figurer, vaser, fade, krus af porcelæn samt Knud Kyhn bjørne af stentøj, Bjørn Wiinblad platter af porcelæn. Blandede sorteringer. H. 3 - 19 cm. (22) Varenr: 3379943 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-04-2014 12:20:00 DKK 525
Per Lütken for Holmegaard, Atlantic glasbesætning (33)
Per Lütken for Holmegaard, Atlantic glasbesætning (33). Per Lütken for Holmegaard, Atlantic glasbesætning, bestående af 12 ølglas, fem rødvinsglas, tre hvidvinsglas og 13 snapseglas. (33) Varenr: 3382258 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2014 19:27:00 DKK 575
Jens Kobæk m.fl., figurer, stentøj (2)
Jens Kobæk m.fl., figurer, stentøj (2). Jens Kobæk m.fl., figurer af glaseret stentøj. H. 19 - 22 cm. (2) Varenr: 3302891 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-04-2014 11:33:00 DKK 300
Syltekrukker, vase samt urtepotteskjuler, stentøj og porcelæn (6)
Syltekrukker, vase samt urtepotteskjuler, stentøj og porcelæn (6). Syltekrukker, vase samt urtepotteskjuler af stentøj og porcelæn. 1900-tallet. H. 16 - 35 cm. Fremstår med lettere slitage. (6) Varenr: 3375014 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2014 14:48:00 DKK 425
Kgl. Hjertegræs, spise- og kaffestel, porcelæn (100)
Kgl. Hjertegræs, spise- og kaffestel, porcelæn (100). Kgl. Hjertegræs, spise- og kaffestel af porcelæn, bestående af ni middagstallerkener, otte dybe middagstallerkener, 11 frokosttallerkener, otte kagetallerkener, syv kaffekopper, ni underkopper, fire tekopper, fem underkopper, 10 moccakopper, 10 underkopper, flødekande, lågskål, skål, sukkerskål, ... Varenr: 3375111 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2014 16:24:00 DKK 750
Holmegaard, Gisselfeldt glasbesætning (38)
Holmegaard, Gisselfeldt glasbesætning (38). Holmegaard, Gisselfeldt glasbesætning, bestående af ét ølglas, 11 rødvinsglas, tre hvidvinsglas, 10 vandglas samt 13 snapseglas. (38) Varenr: 3375128 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2014 14:21:00 DKK 325
Vaser, fad samt figur, glaseret stentøj (4)
Vaser, fad samt figur, glaseret stentøj (4). Vaser, fad samt skulptur af glaseret stentøj, signeret i bund. 1960/70'erne. H. 5 - 30 cm. (4) Varenr: 3348496 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2014 14:10:00 DKK 300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >>